Vezi mesaje fără răspuns | Vezi subiecte active Acum este 21 Feb 2018 09:15

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 2 mesaje ] 
 [Sfaturi] Cum să vă protejaţi contul 
Autor Mesaj
Membru Club

Reputație: Fost Co-Administrator
Mesaj [Sfaturi] Cum să vă protejaţi contul 
Pentru a evita spargerea conturilor vă recomandăm câteva metode de a vă păstra contul în siguranţă.

1. O metodă de a vă fura contul este primirea unui link pe care dacă vă logaţi, parola şi username-ul vă sunt trimise creatorului pe e-mail. În acest caz recomandăm să fiţi atenţi. ULTRACS are un singur domeniu! Acesta este: http://www.ultracs.ro . Nu se va schimba fără să fiţi puşi la curent deci vă puteţi da seama uşor dacă cineva va încerca să vă păcălească.
Ex de link fantoma: http://www.ultracs.domeniu.com/forum .

2. Trebuie să aveţi grijă de asemenea la fişierele descărcate de la membrii forumului şi/sau alţi membrii.

În cazul în care descărcaţi un astfel de fişier de tip keylogger, staff-ul UltraCs nu e răspunzător de device-ul dumneavoastră!
[Observaţie 1] Dacă arhivele sunt parolate stergeti-le imediat, parolele împiedică scanarea fişierului cu ajutorul anti-virusului. Un astfel de fişier [.dem / .cfg / .mp3] nu are de ce să aibă parolă!
[Observaţie 2] Nu toate arhivele executabile sunt virus. Winrar are capacitatea de a face arhive executabile ce se extrag singure, asta nu înseamnă malware.
[Observaţie 3] Aveţi grijă la extensia fişierului. În primă instanţă aceasta pare normală, dar un fişier tip: nume.jpg.exe e un fişier periculos. Extensia fiind .exe iar numele nume.jpg!

3. Vă recomandăm să nu accesaţi link-uri suspecte, link-uri primite prin e-mail de la 'un administrator'. Nici unul dintre administratori nu vă va solicita conectarea pe vreun link. Nu fiţi naivi!

4. Singurele id-uri valide ale fondatorului sunt:

csapogistul@yahoo.com
ionut_vcs@yahoo.com

5. Vă recomandăm de asemenea să nu vă împrumutaţi contul sub nici un fel de pretext.

În acest caz nu mai răspundem de contul dumneavoastră!

6. Vă recomandăm sa aveţi grijă când vine vorba de programul: Remote PC Team Viewer. În timpul folosirii, cel ce controlează de la distanţă vă poate fura datele şi nu numai.

7. Dacă vi se pare ceva suspect luaţi legătura imediat cu unul dintre administratorii comunităţii şi/sau cu fondatorul.

25 Iul 2014 05:23
Membru

Deținător server: Da
https://www.facebook.com/robiiee04
Reputație: Fost Administrator
Echipa UltraCS.
Mesaj Re: [Sfaturi] Cum să vă protejaţi contul 
Vreau sa va spun ca tot ce a postat Radu este adevarat!Acum vro 3-4 luni mi sa intamplat si mie.Un asa zis "kacker" dasta de doi lei care credeam ca imi este prieten mia trimis intr-o zi pe messenger un link de unde sa descarc o melodie noua pe atunci.Da ce sa vezi ? Am descarcat ,iar melodia nu mergea + ca mi sa instalat automat un keylogger in pc.Dupa ce kacket-ul nostru a vazut ca am cazut in plasa mi-a trimis pe messenger asa zisul instal pentru SA:MP care era defapt un program amarat care mi se instala automat la deschiderea fisierului in system32 cu care domnu putea intra in pc-ul meu fara sa vad eu.Eh asta a fost..mai rau e ca mi-a aflat toate parololele,pe atunci eram Co-Administrator pe o comunitate mare,care este si acum si pe messenger a inceput sa imi injure toti prietenii + ca aveam si rude..si va dati seama cum ar venii sai supui lu matusita ca vrei sa io dai si altele.

NOTA: Deci aveti foarte mare grija pe ce apasati,cu cine vorbiti si ce faceti,pentru ca este spre binele vostru.App de atunci m-am apucat si eu de hekarit ;)) !
Multa bafta si sper sa tineti cont de spusele mele si ale lui Radu.

25 Iul 2014 06:16
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 2 mesaje ]